שחזור השן על ידי כתר

השן הטבעית נחלקת ל-2 חלקים:

שורש השן – מצוי בתוך העצם ומעוגן לעצם- נותן לשן את יציבותה

כותרת השן – זהו חלק השן אשר גלוי לחלל הפה ומצוי מעל החניכיים ותפקידו בלעיסה וטחינה של המזון. כותרת השן מצופה אמאיל הנותן לשן את חוזקה ועמידותה.

מצבים שונים עשויים לפגוע בכותרת השן: עששת, חבלה, שחיקה אשר גורמים להרס חלקי או כמעט מלא של הכותרת. במצבים אלו יש לשחזר את השן על ידי כתר מלאכותי אשר מחזיר לשן את המראה הטבעי שלה וכמובן גם את האסתטיקה הנראית לעין

 

מהו ההבדל בין סוגי כתרים שונים?

קיימים סוגים שונים של כתרים הניתנים לשימוש

  1. כתר חרסינה מאוחה למתכת – כתר בעל מראה אסתטי הניתן לו ע"י החרסינה ובסיסו הוא מתכתי. בסיס המתכת יכול להיות סגסוגת של מתכות אצילות כמו פלדיום,זהב ופלטינה בשיעור גבוה של כ-70% או סגסוגת של מתכות לא אצילות . בעבר נעשה שימוש בעיקר בסגסוגת מתכות אצילות אך חסרונן מעבר לעלות הגבוהה הייתה משקלן הסגולי הגבוה,חוזק מופחת וקישור חלש יותר של החרסינה למתכת. כיום קיימות סגסוגות מתכת לא אצילות שמחירן זול יותר,חוזקן גבוה ומשקלן הסגולי נמוך.
  2. כתרי חרסינה ללא מתכת – גם כאן ישנן מספר אפשרויות:
    • כתרי חרסינה על בסיס ליתיום דיסיליקאט מכילים כ-70% זכוכית ומאפשרים יצירת כתרים וציפויי חרסינה בדחיסה.
    • כתרי זירקוניה העשויים מזירקון אוקסיד – חומר ממנו גם מכינים יהלומים מלאכותיים- חומר בעל קשיות רבה המאפשר גם מיסוך של שיניים כהות.

יתרונות הכתרים ללא בסיס המתכת הוא בתוצאה האסתטית היפה שלהם המושגת על ידי שימוש בחמר המאפשר מעבר אור טבעי דרך הכתר בדומה לשן טבעית. כל הכתרים הללו מדויקים ביותר שכן הם מיוצרים בטכניקה ממוחשבת ובחריטה.

חשוב לציין כי איכות העבודה של הרופא והטכנאי היא גורם מרכזי המשפיע על הישרדות השיקום לטווח ארוך.

השאירו פרטים ונחזור אליכם בהקדם​